Po targach Bio+Fach 2012

22-02-2012

Podczas tegorocznych targów Bio-Fach, które odbyły się w dniach 15 – 18 lutego w Norymberdze (Niemcy) EKOLAND miał możliwość zaprezentowania się na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz na stoiskach Urzędów Marszałkowskich. Na polskiej „wyspie” doskonale był widoczny nasz znak na banerach i materiałach promocyjnych.

Dzięki doskonale układającej się współpracy naszego Stowarzyszenia z Departamentem Promocji i Komunikacji Ministerstwa Rolnictwa, a także z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego i Województwa Lubelskiego, w Bio-Fachu mógł uczestniczyć prawie cały Zarząd Główny EKOLAND-u.

Oprócz nawiązania współpracy międzyregionalnej Oddziału Zachodniopomorskiego EKOLAND ze Stowarzyszeniem ARBIO z Francji, nawiązano kontakt ze Stowarzyszeniem PRO-BIO z Czech.

Zarząd przeprowadził wiele rozmów z potencjalnymi partnerami handlowymi zainteresowanymi produktami naszych rolników. Jest też dobra wiadomość dla producentów mleka w jakości ekologicznej. W pobliżu granicy niemieckiej powstała mleczarnia, która chętnie skupi mleko od polskich producentów. Dokładniejsze informacje dotyczące zbytu produktów zostaną przekazane podczas Walnego Zgromadzeni Delegatów.

Podczas targów Bio-Fach członkowie Zarządu uczestniczyli w seminariach i konferencjach dotyczących ważnych aspektów rolnictwa ekologicznego.

Bardzo ważnym tematem było GMO, jako największe w tej chwili zagrożenie dla rozwoju rolnictwa i pszczelarstwa ekologicznego. W trakcie roboczego spotkania rolników z różnych krajów Unii Europejskiej poruszano kwestie podejścia rządów poszczególnych krajów do spraw upraw GMO. Widać było wielki niepokój rolników francuskich czy ich rząd zdąży wznowić zakaz upraw MON 810 przed sezonem wysiewu. W miarę bezpiecznie czują się rolnicy z Austrii, których rząd stanowczo nie zezwala na uprawy GMO.

Większość uczestników debaty nie popierała propozycji, aby każdy kraj członkowski miał możliwość decydowania samodzielnie o możliwości upraw GMO na swoim terytorium.

Podsumowując. Bio-Fach jest doskonałą okazją do odświeżenia starych i nawiązania nowych kontaktów z ludźmi z branży ekologicznej. Przed Zarządem stoi teraz ważne zadanie kontynuacji i zacieśnienia nawiązanych propozycji współpracy.

W imieniu Zarządu Głównego                                                                Edyta-Jaroszewska Nowak

Nowości


Archiwum