Produkujemy z troską o przyrodę, 
                  żywimy dbając o ludzkie zdrowie 

Wyjazd studyjny na Podlasie

12-06-2012
Członkowie Ekolandu gościli z wizytą na Podlasiu.  W dniach 29-31.05.2012 odbył się wyjazd studyjny, który miał na celu ukazanie ciekawych miejsc i tego jak sobie radzą gospodarze z ekologicznych gospodarstw w innych częściach kraju.

Odwiedzaliśmy miejsca, o jakich można sobie tylko pomarzyć i gdzie często można powiedzieć:  „Cudze chwalicie, swego nie znacie”

Podczas naszej wizyty na Podlasiu  gościliśmy w kilku bardzo ciekawych i godnych naśladownictwa gospodarstwach ekologicznych.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Ziołowy Zakątek Gospodarstwa Ekologicznego Pana Mirosława Angielczyka.

Gospodarstwo położone na kolonii wsi Koryciny, gmina Grodzisk, powiat siemiatycki.. Na powierzchni 23ha uprawia się tu między innymi: dziką różę, głóg, berberys i 23 gatunki innych ziół, wśród nich takie, które są chronione w środowisku naturalnym a istnieje na nie zapotrzebowanie na rynku (żubrówka czy czosnek niedźwiedzi). Zioła przetwarzane są we własnym zakładzie.W gospodarstwie są również zwierzęta, jest ponad 300 kur rasy zielononóżka kuropatwiana, perliczki, indyki, kaczki, gęś biłgorajska, owce wrzosówki i kozy oraz 2 konie w tym jeden starej rasy huculskiej. Jest też pasieka składająca się z 40 rodzin pszczelich.

Ziołowy Zakątek to oaza ciszy i spokoju.

Innym gospodarstwem w którym byliśmy było Gospodarstwo Ekologiczne Pana Mirosława Romaniuka z małej ale bardzo malowniczej miejscowości  Nowokornino

Państwo Romaniuk rozpoczęli działalność w rolnictwie ekologicznym w 2004 roku.

Główne kierunki upraw w gospodarstwie to zioła, zboża oraz uprawy sadownicze w tym aronia, dzika róża, jabłoń, czarna porzeczka. Brak w tym gospodarstwie było produkcji zwierzęcej. Zioła są suszone we własnej suszarni i sprzedawane do firm zielarskich. W 2009 roku gospodarstwo Państwa Romaniuk zajęło I miejsce w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii „Ekologiczne gospodarstwo towarowe”.

 W kolejnym dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy Panią Joanne Woźniak-Dubler i jej męża Pana Frank Dubler którzy prowadzą już od roku 2000 gospodarstwo ekologiczne w miejscowości Miniewicze w gminie Zabłudów – ok. 25 km od Białegostoku.

Państwo Ci uprawiają na swoim polu i w namiotach całą gamę warzyw, ziemniaków, ziół, zbóż oraz prowadzą chów kur i bydła, pieką chleb i robią sery. Własne produkty sprzedają bezpośrednio pozyskanym w ciągu kilku lat klientom i gościom. Zaopatrują systematycznie swoimi produktami około 50 rodzin i 2 sklepy z żywnością ekologiczną w Białymstoku.

Zabudowa gospodarstwa ma tradycyjny drewniany charakter, stare budynki zostały praktycznie zaadoptowane – urządzono w nich miejsce do przechowywania warzyw (chłodnia) i do przygotowywania produktów. Gospodarstwo to ciągle wzbogaca się o nowe nasadzenia drzew i krzewów.

Dużym zainteresowaniem, wśród uczestników wycieczki, cieszyło się gospodarstwo ekologiczne Pana Jana Skibickiego -Kuriany

Gospodarstwo to, specjalizuje się w sadownictwie. Przede wszystkim w badaniach i produkcji odmian parchoodpornych. Na uwagę zasługuje również kompleksowe podejście do produkcji ekologicznej, której wynikiem jest innowacyjny produkt, czyli posiadające szczególne właściwości zdrowotne jabłka odmiany Gold Milenium. Odmianą tą Pan Janusz zajmuje się od roku 1999, a od 2007 r. posiada wyłączną licencję na jej reprodukcję i rozpowszechnianie.                                                                                 

 Mile i „smacznie” wspominamy wizytę w Gospodarstwie Ekologicznym Pana Janusza Sakowicza z Rogowa, w które odbywa się produkcja serów. Gospodarze przygotowali dla nas poczęstunek z serów własnej produkcji które można było potem zakupić w przydomowym sklepiku przygotowanym specjalnie na potrzeby sprzedaży bezpośredniej.

Ser Narwiański z Rogowa produkowany przez Pana Janusza Sakowicza występuje w różnych smakach.wzbogacany ziołami w zależności od potrzeb rynku i pory roku.. Mleko do produkcji sera pochodzi od krów z prywatnej hodowli (rasa polska czerwona), zioła są pozyskiwane z ogrodu przydomowego.

 Wizyta na Podlasiu, mimo że trwała tylko trzy dni  dała nam okazję poznać ciekawych ludzi oraz zobaczyć interesujące gospodarstwa ekologiczne, produkty jakie w nich się wytwarza, posmakować je oraz zobaczyć jak są wytwarzane. W każdym z uczestników wyjazdu zostanie na pewno miłe i ciepłe wspomnienie malowniczego rejonu Polski jakim okazało się Podlasie.


Nowości


Archiwum